ISA, Portail No1 d'Afrique, Portal No1 to Africa

Enregistrer votre évenement

English | Sommet du G8 | Agenda International | Journaux | Conception de site web
CANADA CA Pays Membre de la Francophonie
VALISE DIPLOMATIQUE
 
 
GÉOGRAPHIE
  Superficie: 9, 970 610 Km2
Carte / Map
Population: 31,1 millions d'hbts   (2001)
Langues Officielles:
 
  • Anglais
  • Français
  Capitale Fédérale: Ottawa
Saisons :
 
  • 20 mars: Printemps
  • 20 juin: Été
  • 22 septembre: Automne
  • 21 décembre: Hiver
 
GOUVERNEMENTS PROVINCIAUX
 
qc
QUÉBEC
  Gouvernement
Aéroport International Jean-Lesage   
- Téléphone : 418-872-9494
Température :
 
  Tourisme
Ville de Montréal
Aéroports Mirabel et Dorval
Drummonville : Village Québecois d'Antan
Outaouais
 
  Ste. Anne-de-Beaupré : Cyclorama de Jérusalem
Capitale : Québec
 
OUEST CANADIEN
 
qc
ALBERTA
  Gouvernement
Aéroport :
 
  Température
Tourisme
Capitale : Edmonton
 
qc
COLOMBIE BRITANNIQUE
  Gouvernement
Aéroport :
 
  Température
Victoria
Tourisme
Capitale : Victoria
 
qc
MANITOBA
  Gouvernement
Aéroport : Winnipeg International Airport
Température
Tourisme
Capitale : Winnipeg
 
qc
SASKATCHEWAN
  Gouvernement
Aéroport Regina Airport Authority
Température
Tourisme
Capitale : Regina
 
ADRESSES UTILES
  Formulaires de Détaxes
 
  Aéroports
 
  Banques
 
 
Centres Commerciaux / Shoping Centers
 
  • Bayshore Shoping Center
  • Canadian Tire
  • Centre Rideau Center
  • Centre St.Laurent Center
  • Centre Commercial Orléans
  • Costco
  • Marché By
  • Maxi
  • Promenade de l'Outaouais
  Compagnies Aériennes
 
  Échange: accu - rate
Éducation
 
 

Duty Free: diplomat Collection

 
BIOGRAPHY OF
JEAN CHRETIEN
PRIME MINISTER OF CANADA

The Right Honourable Jean Chrétien, P.C.,B.A.,LL.L.,LL.D.,Q.C.

The Right Honourable Jean Chrétien was born in Shawinigan, Québec on January 11, 1934, the son of Wellie Chrétien and Marie Boisvert-Chrétien.

After attending schools in Shawinigan, Joliette and Trois-Rivières, he studied law at Laval University.

He was called to the Bar in 1958, and joined the law firm of Chrétien, Landry, Deschênes, Trudel and Normand, in Shawinigan. He served as Director of the Bar of Trois-Rivières in 1962-63.

Mr. Chrétien was first elected to the House of Commons on April 8, 1963 representing the constituency of Saint-Maurice--Laflèche. He was re-elected in 1965. 

In July 1965, he was appointed Parliamentary Secretary to Prime Minister Lester B. Pearson and in January 1966, to the Minister of Finance. On April 4, 1967, he became Minister of State attached to the Minister of Finance and on January 18, 1968, he was appointed Minister of National Revenue.

He was returned to the House in the June 25, 1968, election, representing the new constituency of Saint-Maurice. On July 6, 1968, he was sworn in as Minister of Indian Affairs and Northern Development and remained in that post until August 8, 1974, when he was appointed President of the Treasury Board subsequent to his re-election one month earlier.

He was appointed Minister of Industry, Trade and Commerce on September 14, 1976, and one year later, on September 16, 1977, became Minister of Finance. He held that Cabinet post until June 4, 1979. Mr. Chrétien was returned to the House of Commons for a sixth consecutive term in the May 22, 1979, election.

After being re-elected with an unprecedented majority on February 18, 1980, he was appointed Minister of Justice and Attorney General of Canada and Minister of State for Social Development on March 3, 1980. At this time, Mr. Chrétien was given the additional task of Minister responsible for constitutional negotiations. On September 10, 1982, he was appointed Minister of Energy, Mines and Resources.

On June 16, 1984, Mr. Chrétien was a candidate for the leadership of the Liberal Party of Canada. He was appointed Deputy Prime Minister and Secretary of State for External Affairs on June 30, 1984. In the September 4, 1984, election, he was re-elected as the Member of Parliament for Saint-Maurice and as a member of the Opposition was appointed Critic for External Affairs.

Mr. Chrétien resigned from the House of Commons on February 27, 1986.

From March 1986 to June 1990 he was a Counsel with the law firm of Lang Michener Lawrence and Shaw with offices in Ottawa, Toronto and Vancouver. He was also a Senior Advisor with Gordon Capital Corporation in Montreal.

On June 23, 1990, Mr. Chrétien was elected Leader of the Liberal Party of Canada.

He was elected Member of Parliament in the December 10, 1990, by-election in the riding of Beauséjour (New Brunswick). He was sworn in as Leader of the Opposition in the House of Commons on December 21, 1990.

He was re-elected Member of Parliament for the riding of St-Maurice on October 25, 1993, when his party won a majority of seats in the House of Commons. He was sworn in as Prime Minister of Canada on November 4, 1993.

As Prime Minister, he was re-elected Member of Parliament for the riding of St-Maurice on November 27, 2000 with his party winning a third consecutive majority of seats in the House of Commons.

In 1981, he received an Honorary Degree of Laws from Wilfrid Laurier University. He also received an Honorary Doctorate of Laws, in 1982 from Laurentian University of Sudbury and the University of Western Ontario; in 1986, from York University Glendon College in Toronto; in 1987, from the University of Alberta in Edmonton; and in 1988, from Lakehead University in Thunder Bay. In 1994 he received an Honorary Doctorate from the University of Ottawa, and in 1996 from Meiji University in Tokyo, Japan; and in 1999 from both the Warsaw School of Economics in Poland and Michigan State University; and in 2000, from the Hebrew University of Jerusalem and Memorial University in St. John's.

Mr. Chrétien married Aline Chaîné of Shawinigan in 1957. They have three children: France, Hubert and Michel.

GOUVERNEMENT
 
Gouvernement Fédéral
  Premier Ministre
Anciens Premiers Ministres
Institutions Fédérales
Ministère des Affaires Étrangères et du Commerce International
Bureau du Protocole Fédéral
Bureaux du Protocole Provinciaux
ACDI
CRDI
EDC
 
Administration
  Fête Nationale : 1er juillet
Jours Feriés
 
CAPITALE FÉDÉRALE
  Ottawa International Airport
Indicatif Téléphonique: 1613
Température
Tourisme
Ville d'Ottawa
OC Transport
Commission de la Capitale Nat
Bal de Neige / Winterlude
Festival des Tulipes, Ottawa - Hull
Musée Canadien des Civilisations
Musée de la Monnaie
Parlement (visite 1613-239-5000)
Sites web de la région d'Ottawa
 
GOUVERNEMENTS PROVINCIAUX
 
qc
ONTARIO
  Gouvernement
Aéroport : Lester B. Pearson International Airport
Toronto : Température
Tourisme
Mille îles / 1000 Islands
Morrisburg : Upper Canada Village
  (1613-543-3704)
Niagara Falls
Skylon Tower, Niagara Falls
Capitale : Toronto
 
MARITIMES
 
qc
ÎLE DU PRINCE EDOUARD
  Gouvernement
Aéroport : Charlottetown Airport Authority Inc
Température
Tourisme
Capitale : Charlottetown
 
qc
NOUVEAU BRUNSWICK
  Gouvernement
Aéroport : Greater Moncton Airport Authority Inc
Température Fredericton
Moncton
Tourisme
Capitale : Fredericton
 
qc
NOUVELLE ÉCOSSE
  Gouvernement
Aéroport : Halifax International Airport
Température
Tourisme
Capitale : Halifax
 
qc
TERRE NEUVE ET LABRADOR
  Gouvernement
Aéroport : St. John's International Airport Authority
Température
Tourisme
Capitale : St. John's
 
NUNAVIQ, LES TERRITOIRES DU NORD-OUEST ET LE YUKON
 
qc
NUNAVIQ
  Gouvernement
Aéroport :
Température
Tourisme
Capitale : Iqaluit
 
qc
TERRITOIRES DU NORD - OUEST
  Gouvernement
Aéroport : NWT - Arctic Airports :
Email: jim_winsor@gov.nt.ca
Phone: 867-873-7725

Température
Tourisme
Capitale : Yellowknife
 
qc
YUKON
  Gouvernement
Température
Capitale : Whitehorse
 
ADRESSES UTILES
  Hôtels
 
  Informatique
 
  Location de Salles:
 
 
Location de Maisons :
 
  Location de Voitures :
 
  Restaurants
 
  Pharmacies
 
  Transport
 
 
Adresse : 167, rue Langlois, Gatineau, Québec - Canada J8P 7Y8
Téléphone    : 1 (819) 669 3383

Télécopieur : 1 (819) 669 3555

Courriel Courriel
Internet & Services - Africa © 1999-2002, Tous droits réservés