ISA, Portail No1 d'Afrique, Portal No1 to Africa
Sorry, your browser doesn't support Java(tm).
Canada
The Right Honourable Jean Chrétien
Prime minister of Canada
Prime Minister's Office
Government of Canada
Department of Foreign Affairs
and International Trade
Department of Finances
Environment Canada
ACDI / CIDA
Le premier Ministre en Afrique
Canada and Africa :
A New Partnership
Media
Portal No1 to Africa
News Releases
june 27 2002
Canada Helps Build New Partnership With Africa
New Canadian Initiatives
for Africa
Canada : Support
Germany
his Excellency Gerhard Schröder
Chancelier de la République fédérale d’Allemagne
Federal Government
Federal Foreign Office
Bundesministerium der Finanzen
Federal Ministry of Economics
Deutschen Bundesbank
German Embassy, Ottawa
Japan
His Excellency Junichiro Koizumi
Prime Minister
of Japan
Government
Ministry of Foreign Affairs
Ministry of Finances
Economy Trade and Industry
Embassy of Japan, Ottawa
Press
Great Britain
The Right Honourable Tony Blair
Prime Minister of the United Kingdom of Great Britain and Northern Ireland
Prime Minister's Office, 10 Downing Street
Foreign & Commonwealth Office
Ministry of Defense
British High Commission, Ottawa
Press
N P D A
Africa
Diaspora
BIOGRAPHY OF
JEAN CHRETIEN
PRIME MINISTER OF CANADA

The Right Honourable Jean Chrétien, P.C.,B.A.,LL.L.,LL.D.,Q.C.

The Right Honourable Jean Chrétien was born in Shawinigan, Québec on January 11, 1934, the son of Wellie Chrétien and Marie Boisvert-Chrétien.

After attending schools in Shawinigan, Joliette and Trois-Rivières, he studied law at Laval University.

He was called to the Bar in 1958, and joined the law firm of Chrétien, Landry, Deschênes, Trudel and Normand, in Shawinigan. He served as Director of the Bar of Trois-Rivières in 1962-63.

Mr. Chrétien was first elected to the House of Commons on April 8, 1963 representing the constituency of Saint-Maurice--Laflèche. He was re-elected in 1965. 

In July 1965, he was appointed Parliamentary Secretary to Prime Minister Lester B. Pearson and in January 1966, to the Minister of Finance. On April 4, 1967, he became Minister of State attached to the Minister of Finance and on January 18, 1968, he was appointed Minister of National Revenue.

He was returned to the House in the June 25, 1968, election, representing the new constituency of Saint-Maurice. On July 6, 1968, he was sworn in as Minister of Indian Affairs and Northern Development and remained in that post until August 8, 1974, when he was appointed President of the Treasury Board subsequent to his re-election one month earlier.

He was appointed Minister of Industry, Trade and Commerce on September 14, 1976, and one year later, on September 16, 1977, became Minister of Finance. He held that Cabinet post until June 4, 1979. Mr. Chrétien was returned to the House of Commons for a sixth consecutive term in the May 22, 1979, election.

After being re-elected with an unprecedented majority on February 18, 1980, he was appointed Minister of Justice and Attorney General of Canada and Minister of State for Social Development on March 3, 1980. At this time, Mr. Chrétien was given the additional task of Minister responsible for constitutional negotiations. On September 10, 1982, he was appointed Minister of Energy, Mines and Resources.

On June 16, 1984, Mr. Chrétien was a candidate for the leadership of the Liberal Party of Canada. He was appointed Deputy Prime Minister and Secretary of State for External Affairs on June 30, 1984. In the September 4, 1984, election, he was re-elected as the Member of Parliament for Saint-Maurice and as a member of the Opposition was appointed Critic for External Affairs.

Mr. Chrétien resigned from the House of Commons on February 27, 1986.

From March 1986 to June 1990 he was a Counsel with the law firm of Lang Michener Lawrence and Shaw with offices in Ottawa, Toronto and Vancouver. He was also a Senior Advisor with Gordon Capital Corporation in Montreal.

On June 23, 1990, Mr. Chrétien was elected Leader of the Liberal Party of Canada.

He was elected Member of Parliament in the December 10, 1990, by-election in the riding of Beauséjour (New Brunswick). He was sworn in as Leader of the Opposition in the House of Commons on December 21, 1990.

He was re-elected Member of Parliament for the riding of St-Maurice on October 25, 1993, when his party won a majority of seats in the House of Commons. He was sworn in as Prime Minister of Canada on November 4, 1993.

As Prime Minister, he was re-elected Member of Parliament for the riding of St-Maurice on November 27, 2000 with his party winning a third consecutive majority of seats in the House of Commons.

In 1981, he received an Honorary Degree of Laws from Wilfrid Laurier University. He also received an Honorary Doctorate of Laws, in 1982 from Laurentian University of Sudbury and the University of Western Ontario; in 1986, from York University Glendon College in Toronto; in 1987, from the University of Alberta in Edmonton; and in 1988, from Lakehead University in Thunder Bay. In 1994 he received an Honorary Doctorate from the University of Ottawa, and in 1996 from Meiji University in Tokyo, Japan; and in 1999 from both the Warsaw School of Economics in Poland and Michigan State University; and in 2000, from the Hebrew University of Jerusalem and Memorial University in St. John's.

Mr. Chrétien married Aline Chaîné of Shawinigan in 1957. They have three children: France, Hubert and Michel.

Dossiers Spéciaux
France
His Excellency Jacques Chirac
President
of France Republic
Présidence de la République
Ministry of Foreign Affairs
Ministry of the Economy
Finances and Industry
Ministry of Country Planning
and Environment
Bank of France
Service Public France
Press
Italy
The Honourable Silvio Berlusconi
President of the Council of Ministers of the Italian Republic
Government
Ministry of Foreign Affairs
Ministry of Economy and Finance
Embassy, Ottawa
Russia
His Excellency Vladimir Poutine
President of the Russian Federation
Ministry of Foreign Affairs
Russian Embassy, Ottawa
Bank of Russia
USA
The Honourable George W. Bush
President of the United States of America
White House
Department of State
Department of the Treasury
Embassy of USA, Ottawa
Management and Budget
Press
European Union
His Excellency Romano Prodi
President
of the european Commission
European Union
European Commission, Ottawa
European Investment Bank
European Central Bank
Secretary General
of United Nations
African President
Switzerland
G8 : Info Suisse
Confédération Suisse
Commune de Genève
Office de Tourisme
Préfecture de la Haute - Savoie
Géographie
La ville est située au sud - est de la France 45 Km de Genève
Climat : type continental, tempéré par le lac Léman, le plus grand lac d'Europe Occidentale
Évian : Chef lieu de canton de 25 000 habitants
Eau Évian : exploitée depuis 1790
Population : 7528 Évianais
Altitude : 372m - 725 m
Superficie : 582 Km2
Adresses Utiles
Ville d'Évian
Évian Online
Golf : Évian Masters
Hôtels
Informations Touristiques
Léman Sans frontière
Maison des Arts Thonon
MINI Golf
Office de Tourisme
Ports du Léman
Royal Parc Évian
Thermes Évian
Source : Ville d'Évian